Az acéltermékek öt hónap alatt soha nem látott mértékű világpiaci alapanyagár növekedése ellenére, az idén tervezett Frisomat csarnokok jelentős része az eredeti ajánlati árakon épülhetett meg. A Frisomat 30 éves magyarországi pályafutása alatt a második legeredményesebb üzleti évet zárja június 30-án, ami az átlagos csarnokméretek növekedését is hozta.
A könnyűszerkezetes acélcsarnokokat gyártó belga székhelyű cég számára itthon és külföldön egyaránt kihívást okozott a különböző minőségi acél alapanyagok 37-100% közötti világpiaci árnövekedése. Ezen alapanyagok szinte mindegyike szükséges a belgiumi gyártáshoz. „Jóllehet a cég nagy tételben vásárolja a szerkezetekhez szükséges alapanyagokat, így egy időre előre tud tervezni, de az ilyen mértékű árváltozást nem lehet tervezett beszerzésekkel kivédeni.” – fejtette ki Raport László, a magyar leányvállalat, a siófoki székhelyű Frisomat ügyvezető igazgatója. – „Régen nem történt olyan, hogy nemzetközileg ajánlatadási tilalom lépett volna életbe, amíg a következő szállítmány acél-alapanyag beszerzése meg nem történik. Sajnos a tendenciát látva, nem reménykedhetünk abban, hogy mindez nyáron nem folytatódik.” – tette hozzá a cégvezető.
Az okok között a szakember a vírushelyzet miatti alapanyag kitermelési és gyártási bizonytalanságokat emelte ki. A kissé óvatosabb európai beszerzők, valamint a vírushelyzet előtt is visszaesést elszenvedő autóipar visszafogottabb érdeklődése miatt a piacon maradt tételek Kína és az USA érdekkörébe kerültek. Az elmúlt hónapokban visszatérő megnövekedett keresletet a csökkenő bányászati kapacitásokig visszafejthető értékesítési lánc nehezen tudja kiszolgálni – ez vezetett a rendkívüli alapanyagár növekedéshez.
A Frisomat ennek ellenére, és a mintegy 35 eladott csarnoknak köszönhetően, 1,3 milliárd forintos nettó árbevétel mellett 6% körüli eredményt könyvelhet el a hónap végén záruló üzleti évben. „Örvendetes, hogy a megrendelt épületek átlagos mérete mostanra elérte a 700-800 m2-t: a legkisebb 120 m2 körüli, míg a legnagyobb mezőgazdasági csarnok idén 3200 m2 volt. A hamarosan induló üzleti évre lekötött épületek esetén pedig további alapterület növekedést érzékelünk.”
Mit hoz a jövő?
A következő üzleti évét 2021. július 1-jén kezdő, a mezőgazdasági szektor és a KKV cégek számára költséghatékonyan, gyorsan megépíthető acélcsarnokokat kínáló specialista cég az elkövetkező hónapokra vonatkozólag is jelentős érdeklődésről számolt be. „Jóllehet néhány ajánlatot újra kell tárgyalnunk, de a jövő évi munkáink egy része már körvonalazódni látszik, és a megrendelt csarnokok átlagos alapterülete eléri a 800m2. Mindezt továbbra is bizonytalan alapanyagárak között.”
2021. július, Forrás: vg.hu